Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | USA
Basel - Basilej | Bern | Geneve- Ženeva | Lausanne | St.Gallen | Zürich - Curych
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1] 2   Dolů
 
Autor Téma: Porod ve Svycarsku  (Přečteno 127365 krát)
sullucie



Karma: 0
Příspěvků: 16


« : Duben 27, 2012, 06:53:11 pm »

Dobry den,

chtela jsem se zeptat jestli je tady nejaka maminka ktera rodila ve Svycarsku. Pokud ano mohla by mi napsat jake ma zkusenosti s nemocnici?

Dekuji



                                                             Lucie
Zaznamenáno
Gabika



Karma: 0
Příspěvků: 24


« Odpověď #1 : Duben 27, 2012, 09:16:21 pm »

Pred Vianocami som vo Švajčiarsku rodila, v kantonálnej nemocnici (Bruderholzspital). Skúsenosti mám len tie najlepšie, celé české osadenstvo pôrodnice by som sem povinne hnala na zaučenie  Škleb
Zaznamenáno
mualem



Karma: 1
Příspěvků: 18


« Odpověď #2 : Květen 03, 2012, 03:35:28 pm »

ahoj! ja jsem loni v rijnu rodila v zollikerberg a super! byla jsem na normalnim pokoji a ten servis se neda s nemocnicemi v cr srovnat ;-)
nemas se ceho bat, krom porodnich bolesti :-D
Zaznamenáno
ebudka



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #3 : Květen 07, 2012, 04:28:15 pm »

Ahoj ,

tiez by som sa chcela opytat na porod a priebeh tehotenstva vo sSajci, my sme tu 6 mesiacov, ale poistenie svajciarske nemam, kedze som stale zamestnana na SK a som tu na rodicovskej dovolenke. Ale co sa nestalo, cakame dalsie babo a rada by som chodila na prehliadky i porod mala tu.

Domaca poistovna mi do telefonu povedala, ze mi prepliatia aj povinne prehliadky aj porod. Ale aka je skusenost? A hlavne nemate niekto skusenosti s gynekologom v kantone zurich, ktoremu by nevadilo poistenie z SK bez ziadneho pripostenia?
Dakujem za odpoved
Zaznamenáno
Gabika



Karma: 0
Příspěvků: 24


« Odpověď #4 : Květen 07, 2012, 08:18:46 pm »

ebudka,

pokiaľ to viem správne, tak v CH by si si mala platiť zdravotné poistenie, keď sa tu zdržuješ dlhšie, než 3 mesiace, to je úplne jedno, že máš v SK zamestnávateľa a si na RD. Takže si tu vlastne bez povolenia k pobytu?

A slovenská poisťovňa že ti tu preplatí pôrod a prehliadky? No, či to oni nemysleli tak, že ti ich preplatia do výšky sumy, koľko by stáli na Slovensku... Keď som tu rodila ja a prišiel mi potom účet, tak pôrod (veľmi rýchly a bezproblémový stál tak 400 CHF, pobyt v pôrodnici potom stál cca 700 CHF denne. Tak ešte ten pôrod si ešte viem predstaviť, že stojí na SK podobne, ale potom ten pobyt v nemocnici by ťa tu asi vyšiel dosť draho.... (A nedajbože nejaké komplikácie...)

Ja osobne by som radila si dať doporiadku pobyt, papiere a švajčiarske zdravotné poistenie, bez toho by som sa tu bála rodiť... Ale kľudne skús nájsť niekoho, kto by ťa vzal bez poistenia, sama som zvedavá, ako by sa tu k tomu postavili.

(Len poznámka, ak som dobre čítala, tak ak tu po troch mesiacoch pobyt nemáš zdr. poistenie, vraj ti tu úrady sami môžu nejaké "vybaviť", a nechať spätne doplatiť, a zrejme to nebude to najvýhodnejšie...)
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #5 : Květen 07, 2012, 09:21:33 pm »

<<<niekto skusenosti s gynekologom v kantone zurich,
<<<ktoremu by nevadilo
<<<poistenie z SK bez ziadneho pripostenia?

Ja myslel, ze gynekologovi (i jinemu doktorovi) je principielne Tvoje pojisteni putna. Za vysetreni Ti posle ucet a ocekava jeho proplaceni. Jestli a do jake vysse ho Tobe proplati slovenska pojistovna ho IMHO zas az tak moc nezajima.

<< my sme tu 6 mesiacov, ale poistenie svajciarske nemam
>>>Takže si tu vlastne bez povolenia k pobytu?
Jasne, je tu na cerno. A kdyz ne na cerno, tak proti platnym pravidlum, pri vice nezli trimesicnim pobytu je opravdu treba mit lokalni zdravotni pojisteni. A to plati vsude, to neni jenom nejaky svycarsky vymysl.
Zaznamenáno
ebudka



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #6 : Květen 08, 2012, 08:37:19 am »

Ahoj ,

nie som tu na cierno, existuju vynimky z povinnosti si platit tu poistenie a ja mam tu vynimku zchvalenu priamo z gesundheit direktion.
Keby som sa tu prihlasila na poistenie, co ani nejde podla pravidiel, kedze so zamestana v SR, prisla by som o rodicovkse prispevky, dochodkove a soc.poistenie na SR.

Ale dakujem za reakciu a odpoved

Zaznamenáno
ebudka



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #7 : Květen 08, 2012, 08:40:22 am »

A problem je , ze by som si tu rada platila poistku kvoli tomu porodu, ale v poistovniach povedali, ze musim ju mat uzavretu viac min. jeden rok pred otehotnenim, co uz nestiham.

Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #8 : Květen 08, 2012, 04:15:18 pm »

no, zajimave, po me chteli vzdy kdyz sem si vyrizovala povoleni ci se stehovala pojisteni ve svycarsku jinak mi povoleni nedaji, ale pokud mas vyjimku, budiz. ale to, ze ti slovenska pojistovna zaplati cely porod vcetne prohlidek u doktora se mi take moc nezda. byt tebou, tak se pripojistim, pokud te jeste nekdo pripojisti nebo odjedu rodit na slovensko, jinak se muze stat, ze se s manzelem nedoplatite. vectne ditete, manzel musi byt pojisten zde, kdyz tu pracuje a prvni dite nejspis taky. a treba zde si musis dite pojistit jeste pred narozenim, kdyby se neco stalo, uz ti ho pojisti pouze zakladne a pak se rodina taky nedoplati. je to postavene na hlavu, ale vazne si vse poradne zjisti, at se pak nedivis. jinak v ZH jsou i cesti gynekologove a celkove je jich tu v CH hafo. mam taky cecho/svycara - je tu sice uz narozen, ale super se s nim pokeca cesky Smích
Zaznamenáno
Gabika



Karma: 0
Příspěvků: 24


« Odpověď #9 : Květen 08, 2012, 06:11:01 pm »

Ahoj ,

nie som tu na cierno, existuju vynimky z povinnosti si platit tu poistenie a ja mam tu vynimku zchvalenu priamo z gesundheit direktion.
Keby som sa tu prihlasila na poistenie, co ani nejde podla pravidiel, kedze so zamestana v SR, prisla by som o rodicovkse prispevky, dochodkove a soc.poistenie na SR.

Ale dakujem za reakciu a odpoved

ebudka, ja som sem šla asi v polovici tehotenstva, bola som na RD so starším dieťaťom, jediný rozdiel je v tom, že som sem šla z ČR, nie zo Slovenska, a môj zamestnávateľ je tiež v ČR.

Povolenie k pobytu - dostala som podľa manžela, i deti. Zdravotné poistenie, čo viem ja, všetci, kto tu žije viac než 3 meesiace, musia mať poistenie, i deti. O žiadnej výnimke som nič nečítala, ale keď píšeš... Pripadá mi to ale kontraproduktívne, pretože keď chodím napr. s miminkom do pravidelnej poradne, platím okolo 200 Fr., a pochybujem, že to na Slovensku stojí tiež toľko, a že ti to poisťona 100% preplatí. (Tu ti preplatím max. 90%, pre informáciu) Neviem, koľko by tu stálo, keby dieťa bolo skutočne choré, a potrebovalo odborné vyšetrenia...

A problem je , ze by som si tu rada platila poistku kvoli tomu porodu, ale v poistovniach povedali, ze musim ju mat uzavretu viac min. jeden rok pred otehotnenim, co uz nestiham.
To nie je pravda, buď ste si zle rozumeli, alebo ti to nespávne vysvetlili. Ako som písala, ja som sa poisťovala až v druhej polovici tehotenstva. To, čo zrejme mali na mysli bolo, že pre tehotenstvo a pôrod sa už nemoôžeš pripoistiť nad rámec povinného poistenia. Čiže ti poisťovňa pre toto tehotenstvo a pôrod preplatí len základ, čo je napríklad nemocnica, do ktorej podľa kantonu spadáš, obyčajná dvojposteľová izba... Stále ale platí, že nadštandard využiť môžeš, akurát si ho musíš sama zaplatiť. Námatkovo - pôrod v semiprivátnej pôrodnici: cca 500 Fr. naviac (nevyužili sme), nadštandardná izba s prespatím manžela (cca 250 Fr./ noc - to sme využili)
Základné poistenie ti ale pokryje všetko, čo v tehotenstve potrebuješ, je to na vysokej úrovni, nadštandard nie je rozhodne nutný.
Zaznamenáno
katerina svarova
Host
« Odpověď #10 : Květen 08, 2012, 06:45:03 pm »

Ta vyjimka z pojisteni je opravdu mozna, na nasem gemeinde jsem o tom videla nejake dokumenty. Ale pak bys mela rodit tam, kde jsi pojistena. Pojistovna ti nejspis neproplati to, ze ses rozhodla rodit ve Svycarsku (i kdyz tu mas manzela a dite). To by to pak zacal delat kazdy- jet za lepsi peci a servisem a zadat to proplatit.
Ta lhuta 1roku pojisteni pred otehotnenim je pravda, navic zeny plati vyssi castky nez muzi, protoze si dopredu predplaci prave to, ze budou jednou tehotne (tak nejak mi to vysvetlil nas pojistovak).
Ale urcite by existovala nejaka vyjimka pro tvou situaci- kdyby ses vzdala slovenskych prispevku a prehlasila sis vse sem. Stejne to budes muset jednou udelat, jestli tady budete chtit zustat delsi dobu.
Tak drzim palce, at to dopadne co nejlepe a hlavne at je miminko zdrave.

Jinak co se tyce uvodniho dotazu- pozitivni ohlasy jsem od znamych slysela na :nemocnice Zollikerberg a Klinik im Park (Wollishofen i Hirsladen).
Zaznamenáno
katerina svarova
Host
« Odpověď #11 : Květen 08, 2012, 06:50:11 pm »

Aha, tak se opravuji- ta lhuta jednoho roku co mi rikal pojistovak, je tedy pouze k semi-privatnimu pojisteni, ktere si chci od listopadu platit. Jak jsem ted cetla, nezvtahuje se i na obycejne pojisteni.
Takze normalne zakladne te musi pojistit hned, bez ohledu na tehotenstvi.
Zaznamenáno
Gabika



Karma: 0
Příspěvků: 24


« Odpověď #12 : Květen 08, 2012, 07:25:35 pm »

ebudka, ešte mi napadlo, k tomu poisteniu dieťaťa (toho nenarodeného). Už k tomu písala Aria86. Tu vo Švajčiarsku je to inak než sme boli zvyknutí v ČR a SR. Dieťa pred narodením treba poistiť (ja som mala termín 22., poisťovala som od 1. daného mesiaca, čiže cca 3 týždne pred termínom) práve preto, že síce pôrod bude poisťovňou hradený, ale ak by deiťaťu nedajbože niečo bolo, a po pôrode by potrebovalo operáciu alebo niečo iné, tak to už pod pôrod nespadá a hradí sa zvlášť. České (a predpokladám i slovenské) poisťovne poisťujú dieťa na základe českého/ slovenského rodného listu, ktorý ale ty im budeš môcť poslať až najskôr po 2-3 mesiacoch, takže neviem, ako by sa na to pozerali...

k rodičovskému príspevku. Neviem presne, či je to tak i na Slovensku, ale v ČR je to tak, že keď som odišla, tak mi najprv RP zastavili, (po tom, ako som im oznámila, že som odcestovaná), potom mi poslali formulár E411, ktorý ja tu na AHV musím nechať potvrdiť - potvrdzujú to, že v CH nedosávam obdobnú dávku (čo ale nedostávaš ani ty), a potom to zase zašlem do ČR a tam mi dávku spätne doplatia. Na materskú sa toto nevzťahuje, tá je čisto medzi zamestnávateľom a mnou, bez ohľadu na to, v akom štáte sa nechádzam-)
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #13 : Květen 09, 2012, 08:43:06 pm »

<<<nie som tu na cierno, existuju vynimky z povinnosti si platit tu poistenie a

Omlouvam se stran narceni z pobytu na cerno, existence vyjimek mne nebyla znama. Dekuji za info a zprostredkovane pobaveni, docela jsem pse nad textem o vyjimkach uculoval.

<<<<A problem je , ze by som si tu rada platila poistku kvoli tomu porodu, ale v poistovniach
<<<<povedali, ze musim ju mat uzavretu viac min. jeden rok pred otehotnenim, co uz nestiham.
Tohle se mne ale opravdu nezda. Pokud vim, tak svycarska zdravotni pojistovna ma ze zakona povinost pojistit kazdeho, kdo si o to pozada, nezavazne na jeho zdravotnim stavu (na rozdil od treba private Krankenversicherung v Nemecku).  Navic myslim, ze asi nebudes jedina, kdo se do Svycarska stehuje v jinem stavu, a nemyslim, ze by vsechny takove zustavali pojisteni v domovskem state.






Zaznamenáno
mualem



Karma: 1
Příspěvků: 18


« Odpověď #14 : Květen 10, 2012, 07:47:52 pm »

zakladni zdravotni pojisteni musi vzit kazda pojistovna. ale jeli zena uz tehotna, tak zadny nadstandart nedostane. jestli ho chce, tak si ho musi zaplatit sama. treba v bethanien to stoji 11.000fr za porod a pobyt
a damy pozor! to, ze mame pripojisteni k zakladnimu pojsiteni neznamena, ze muzete jit automatiky rodit do soukromych klinik. nektere pojistovny porod v nadstandartu nehradi. ja jsem si to taky myslela, ale prave ma pojistovna to neplati, je to Assura. Celkove je tato pojistovna uplna katastrofa, takze prsty pryc! Taky si dejte pozor, na jak dlouho se pojistovne ''upisete'', ne u vsech se da smlouva vypovedet kazdorocne
Jo a vechna  uvysetreni v tehotenstvi pojistvona proplaci celou castku, kterakoliv pojistovna

zajimalo by me ale, jaka je to vyjimka, ze si tady clovek, ktery je tady dele nez 3mesice nemusi tady uzavrit zdrv. pojisteni
a taky se to pojisteni nesmi pokryvat s pojistenim v cr, bud jedna nebo druha zeme. nelze byt pojisten ve dvou zemich ;-)
Zaznamenáno
Stran: [1] 2   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Switzerland.cz © 2024


Zahnarzt München |