Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | USA
Basel - Basilej | Bern | Geneve- Ženeva | Lausanne | St.Gallen | Zürich - Curych
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Pojištění v ČR při pobytu ve Švýcarsku  (Přečteno 55777 krát)
Stone



Karma: 0
Příspěvků: 10


« : Duben 29, 2012, 05:05:50 pm »

Zdravím všechny budoucí spoluobčany  Úsměv. Měl bych takový dotaz. K 1.6.2012 jsem dal výpověď v zaměstnání a budu se stěhovat k přítelkyni do Thunu. Jenže moc nevím jak to udělat s pojištěním. Práci ve Švajcu zatím nemám, takže si pravděpodobně budu platit pojištění v ČR. Podle toho co jsem pročetl budu muset platit 1080kč jako samoplátce plus připojištění do zahraničí. Nebo je ještě jedna možnost, že při pobytu delším než šest měsíců bych se z pojišťovny odhlásil, ale to bych si pak nemohl platit pouze připojištění do zahraničí že? Jedná se mně o to jestli je potřeba platit těch 1080kč a nebo má někdo nějakou zkušenost jak to udělat jinak? A co jsem pochopil tak sociální pojištění v ČR platit nemusím je to tak? Už v tom mám trochu zmatek  Smutek Předem moc děkuji za odpověď. Petr
Zaznamenáno
Gabika



Karma: 0
Příspěvků: 24


« Odpověď #1 : Duben 30, 2012, 10:13:27 pm »

Je to ako píšeš, keď odídeš do CH, je dobré si platiť zdravotné poistenie v ČR ako samoplátca (tých 1080,- Kč) plus prípadne to pripoistenie. Pri pobyte v CH dlhšom ako 3 mesiace, MUSÍŠ v CH začať platiť švajčiarske zdravotné poistenie, A ZÁROVEŇ sa odhlásiť z českej zdravotnej poisťovne, nie je povolené si platiť poistenie v dvoch európskych krajinách.

Problém by som ale videla inde, pokiaľ sam ideš bez toho, aby si mal nájdenú prácu, mám trochu obavy o to, či sa ti tu podarí získať povolenie k pobytu, keďže od 1.5. (zajtra) budú zavedené kvóty. Ak tomu rozumiem dobre, kvóty sú na B-permit, takže teoreticky by s L-kom (do 1 roka) nemal byť problém. Úplne najlepšie by asi bolo sa prvé tri mesiace (alebo do nájdenia práce) nehlásiť nikam, tri mesiace máš možnosť tu byť ako turista bez povolenia i zdravotnej poistky, v priebehu tých 3 mesiacov nájsť prácu a tam máš potom 8 dní od nastúpenia do práce čas sa prihlásiť na miestne Gemeinde a požiadať o udelenie povolenia k pobytu. A vybaviť potom čo najskôr zdravotnú poistku.
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #2 : Květen 02, 2012, 12:08:26 am »

Taky si Te priatelka muze vzit a timto Tvuj pobyt zlegalizovat ;-)

A pak uz za Tebe musi pouze zaplatit to zdravotni pojisteni ;-)
Zaznamenáno
Stone



Karma: 0
Příspěvků: 10


« Odpověď #3 : Květen 02, 2012, 08:02:22 am »

Díky Gábi! Přesně takhle jsem si myslel, že to bude. Myslím, že to udělám jak mně radíš. Jinak přítelkyně v pátek volala na imigrační úřad a tam jí řekli, že ty 2000 povolení se opravdu týkají Béčka a s L, že není problém. Tak to snad bude OK.

To Michalpp : No ona je Češka tak bych si moc nepomohl. A jestli by mě vůbec chtěla  Škleb Škleb
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #4 : Květen 02, 2012, 08:25:42 am »

Jestli by Te chtela samozrejme nevim.

Jako manzel(ka) obcana EU dostanes to same povoleni jako dany obcan.
Zaznamenáno
Stone



Karma: 0
Příspěvků: 10


« Odpověď #5 : Květen 02, 2012, 10:04:54 am »

Tak urcitš chěla :-) To jsem nevěděl, že to takhle funguje! Tak díky za info!
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #6 : Květen 02, 2012, 09:29:13 pm »

michal: ne vzdy dostanes stejne povoleni jako partner (manzel/ka). segra si brala slovaka s povolenim B a dostala povoleni pouze L! mela povoleni uz predtim, ale pri zmene jmena ji stejne dali zase jenom elko. Becko dostala az po roce pri prodluzovani druheho elka.
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #7 : Květen 03, 2012, 05:50:28 am »

http://www.bfm.admin.ch/content/dam/data/migration/schweiz_-_eu/personenfreizuegigkeit/factsheets/fs-familiennachzug-d.pdf

Berechtigte im Rahmen des Familiennachzugs

Das Recht auf Familiennachzug setzt immer ein originäres Aufenthaltsrecht eines EU/EFTAStaatsangehörigen nach den Bestimmungen des FZA voraus. Das Recht der Familienangehörigen stellt unabhängig von deren Staatsangehörigkeit ein abgeleitetes Recht dar, das grundsätzlich nur solange gilt, als auch das originäre Recht besteht. Somit hat die Aufenthaltserlaubnis der Familienangehörigen die  gleiche Gültigkeitsdauer wie diejenige des ursprünglichen Gesuchstellers (Hauptberechtigter). 

Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #8 : Květen 03, 2012, 06:51:22 am »

me to nerikej, to musis migracnimu kantonu solothurn! ale ted uz je to jedno, becko dostala letos.
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #9 : Květen 05, 2012, 09:54:19 am »

Vsak ja to take nerikam Tobe, Ty s povolenim mit problem nebudes.

Treba se ta citace muze hodit nekomu, kdo by se rad prizenil ci privdal k nejakemu Cechovi ci Cesce v kantonu Solothurn ;-). Nebo i jinde.

Treba v kantonu Bern, tam co je Thun ;-)
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Switzerland.cz © 2024


Zahnarzt München |