Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | USA
Basel - Basilej | Bern | Geneve- Ženeva | Lausanne | St.Gallen | Zürich - Curych
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Zdravotni pojisteni - do 3 mesicu od zacatku prace ve Švýcarsku?  (Přečteno 43990 krát)
veselda



Karma: 0
Příspěvků: 1


« : Červen 23, 2012, 04:59:11 pm »

Ahoj  Úsměv

Potreboval bych malou radu ohledne zdravotniho pojisteni. Docetl jsem se ze je ho potreba zaridit do 3 mesicu od zacatku prace. Na Gemeinde mi tvrdili ze tento limit plati na zarizeni, ale ze platnost pojisteni si mam dat od data zacatku prace - tj zpetne. Je to pravda nebo si muzu zacit pojisteni platit az treba po 2 mesicich ve Svycarsku bez nutnosti doplatit ty 2 mesice.

Diky za odpoved
« Poslední změna: Červen 23, 2012, 11:02:13 pm od David » Zaznamenáno
Gabika



Karma: 0
Příspěvků: 24


« Odpověď #1 : Červen 27, 2012, 11:08:36 pm »

Pokiaľ ja viem, tak ty máš povinnosť si do 3 mesiacov nájsť a začať platiť zdr. poistenie. Takže nie spätne, ale treba to stihnúť, pretože ak to nestihneš, tak ti po 3 mesiacoch poisťovňu môže vybrať Gemeinde, a v tom  prípade by si to už platil i spätne.
Zaznamenáno
Datsyuk13



Karma: 0
Příspěvků: 17


« Odpověď #2 : Červen 28, 2012, 05:16:36 am »

no ja som sa poistoval az po dvoch mesiacoch a dali my to zaplatit aj spatne! takze neviem?

ale sto poistovni a sto pripadov a kazdy iny! ale najhorsia alternativa je ze to zaplati spetne!
Zaznamenáno
hribek



Karma: 0
Příspěvků: 20


« Odpověď #3 : Červen 28, 2012, 07:16:50 am »

Já se ptala ve VZP, jeslti můžu 3 měsíce zůstat pojištěná u nich (někde jsem se tady na foru dočetla, že by to mělo jít) a bylo mi řečeno, že musím být pojištěná v zemi, kde jsem výdělečně činná, od začátku... Možná to je jinak (sami občas neví v těch pojišťovnách), ale nebudu riskovat a odhlásim se v ČR a přihlásim ve Švýcarsku hned od začátku.
Zaznamenáno
vasek608



Karma: 2
Příspěvků: 40


LostInSwitz, aneb Ozvete se, zvu vas na sklenku:-)


« Odpověď #4 : Červen 28, 2012, 08:35:08 am »

Mam stejnou zkusenost jako Pavel (Datsyuk:-), bylo mi receno ze byt zdravotne pojisten je nase povinnost od prvniho dne zacatku (nastupu) pracovni smlouvy. Zdravotni pojistovnu si mohu vybrat sam (do tech 3 mesicu), pak by mi pry byla pridelena nařízením, a to počitam urcite ne ta nejlevnejsi.. Ta zdravotni pojistovna (at uz vybrana tebou nebo nařízením) tě stejně pojistí od začátku pracovní smlouvy, protože je tvoje povinnost být pojisten..
Takže tomu stejně neutečeš, a doporučuju pojistit radší dříve než na konci 3měsíční lhůty, protože náhoda je blbec a stát se může cokoliv. Nevím sice jak je legislativně pořešena situace "auslander nemel jeste v řádném limitu vybranou pojistovnu ale musel byt již hospitalizován", možná by to jeste mohlo být kryté cestovním pojištěním z ČR?
Ale za sebe vím že to ani zjišťovat nechci, když tomu můžu krásně předejít - včasným uzavřením pojištění, když se tomu stejně nevyhnu a neušetřím...

Jediné co se nám podařilo nedávno bylo, když kamarádka začínala v práci k 15dni v měsíci, tak nám pojistovna sice vyměřila celý měsíc, ale po několika telefonátech/email/psané žádosti jí to uznali, takže musela hradit jen půlku měsíce, tzn. přesně od začátku pracovní smlouvy jen...

Pokud nemáš nějaké speciální požadavky, tak samotný výběr pojištovny je dosti jednoduchý - srovnání aktuální nabídky ti ukáže http://www.comparis.ch

Trochu pracnější to je pokud má člověk náročnější požadavky (rád by aby mu pojistovna platila fitness abo, různý příspěvky na všechno možný atd), tam je nutné jít trochu do hloubky a prostudovat jejich nabídky (=tam comparis asi stačit nebude..)

Za sebe - vím že bývám nemocnej tak jednou do roka max, v nemocnici mne ani v čechách neviděli ani nepamatuju, takže tady jsem šel cestou "největší roční spoluúčast, nejnižší měsíční platby". Takže platím asi 180chf při spoluúčasti 2500chf, s tím že počítám že až k tomu doktorovi vyrazím s angínou, tak vyplácnu 100chf za návštěvu...

Ale tohle už záleží samozřejmě na každém jinak, spousta lidí kolem má mnohem menší spoluúčasti atd, prostě individuální rozhodnutí...
« Poslední změna: Červen 28, 2012, 08:48:07 am od vasek608 » Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #5 : Červen 28, 2012, 09:01:03 am »

po me chteli kdysi hned na gemeinde pri prihlaseni nahlasit pojistovnu a kdyz sem se stehovala to stejne. jinak zensky plati o neco vic... ja mam povinny pojisteni plus nejaky to pridavny co uvadi vasek a mimo ZH (vyse pojistneho se meni od mista bydliste a i veku, do 25 je levnejsi Smutek ) platim pri 2000 franchise nejakych 230 chf mesicne, ale mam tam prave pojisteni do zahranici, fitko, bryle, pro zensky vyhodne gynekologicke prohlidky atd. a taky je dulezite si nevybrat pojistovnu, ktera ma pusobnost jen v urcitych kantonech, treba luzerner hinterland.


« Poslední změna: Červen 29, 2012, 03:24:46 pm od Aria86 » Zaznamenáno
andromeda4



Karma: 0
Příspěvků: 21



« Odpověď #6 : Červen 28, 2012, 11:42:40 am »

jas om tiez platila spätne.predtym som ale bola poistena na slovensku s tym,ze som si platila extra poistku do zahranicia a ta nebola draha.vzdy ked som bola v zaharanici,tak som si urobila poistenie do zahranicia a bolo.akurat, ze ked som musela k lekarovi,tak som tam musela zaplatit v hotovosti a potom som to na slovensku dostala naspät.myslim,ze to je aj najlepsia moznost,ked niekto ide na brigadu.ale najlepsie je samozrejme spytat sa priamo v poistovni alebo na gemeinde.inac ja platim 353 sfr pri franchise 300 sfr (franchise je ciastka,ktoru musi platit poistenec z vlastneho vrecka,ak pocas roka musi navstivit lekara.),pritom mam ale vselijake pripoistenia:vysetrenia,okuliare,fitko,poistenie do europy,sveta,volna volba lekara alebo nemocnice(nie sukromnej)...len taka kontrola rychlo stoji 100-200 sfr.som pri groupe mutuel - caisse vaudoise.len samozrejme ceny su rozdelne,zavisi od kantonu kde byvas.ja som si dala poradit agentom(porada bola zadarmo) a vybrala som si pre mna najvyhodnejsiu poistku.inac po 5 rokoch poistky stupaju.+ posledne roky ich k tomu vseobecne zdrazuju.tak,dufam,ze som trochu mohla pomoct.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Switzerland.cz © 2024


Zahnarzt München |