Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | USA
Basel - Basilej | Bern | Geneve- Ženeva | Lausanne | St.Gallen | Zürich - Curych
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Těhotenství a mateřská ve Švýcarsku  (Přečteno 52154 krát)
akinorev92



Karma: 1
Příspěvků: 12



« : Září 20, 2013, 10:28:26 am »

Dobry den, prosim nekoho o radu, protoze sama si nevim rady.
Jmenuji se Veronika a rok ziji ve Svycarsku. Mam povoleni k pobytu typu B, protoze muj muz uz zde par let bydlel. Ja tu pracuji jako Kinderbetreuerin a ted jsem nastoupila k nove rodine, kde mam smlouvu zatim na rok. Jenze jsem se dozvedela, ze jsem tehotna a ted nevim, co mam dal delat? Zda to mam rici v praci hned, nebo po zkusebni dobe? Zda mi budou platit materskou, nebo to chodi jinak? Moc prosim o radu, protoze opravdu nevim, jak to ve Svycarsku s timto a v teto situaci chodi.
« Poslední změna: Září 20, 2013, 01:43:27 pm od David » Zaznamenáno
housenka



Karma: 0
Příspěvků: 10


« Odpověď #1 : Září 26, 2013, 08:45:04 pm »

Ahoj,
v první řadě by jsi měla vědět, že tady mateřská není. Je jen pár týdnů volna po porodu ( nevím přesně, nepracovala jsem tu), pak se musíš rozhodnout, zda chceš dál pracovat nebo zůstat doma s mimčem. Ale každopádně tu není žádná mateřská jak jsi zvyklá z čr.
Zaznamenáno
Juliska



Karma: 0
Příspěvků: 5


« Odpověď #2 : Říjen 02, 2013, 06:46:18 pm »

Ahoj, no kolegyna je tehotna a vravela, ze prve styri mesiace si doma a vraj dostavas nejaku cast platu ale potom uz nic. Viac neviem.
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #3 : Říjen 03, 2013, 06:16:13 am »

ze zakona 98 dni (14 tydnu) vcetne svatku a vikendu, 80% z platu. jsou firmy, ktery nabizeji 16 tydnu (pripadne i vic-vyjimky). Je dulezite si uvedomit, ze je to teprve nekdy od roku 2005/2006, driv nebylo ani tohle. Dulezite je taky si uvedomit, ze nemusis dostat nic, pokud si urcitou dobu predtim nepracovala, kolik to presne je z hlavy nevim, ale nasla sem tohle: "Damit die Arbeitnehmerin das Taggeld erhält, muss sie während der neun Monate vor der Geburt bei der AHV versichert sein und mindestens fünf Monate während der Schwangerschaft gearbeitet haben. Ausserdem muss sie zum Zeitpunkt der Geburt immer noch in einem Arbeitsverhältnis stehen, als Selbständigerwerbende gelten oder im Betrieb des Ehemannes gegen einen Barlohn mitarbeiten." Rodina te nemuze behem tehotenstvi propustit, ale zda mas smlouvu jen na rok nemusi ti ji taky prodlouzit.
Zaznamenáno
Terka589



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #4 : Říjen 05, 2013, 03:51:39 pm »

A nevyplatilo by se ti ukončit pracovní poměr a vrátit se do čr, tady nastoupit na mateřskou se vším všudy a bydlet dál s partnerem ve švýcarsku? Ono se snad od loňského roku dává nějaké prohlášení o pobytu na území čr, ale popravdě.... mi bylo řečeno, né teda přímo, to se nesmí...že to nikdo nezkontroluje  Škleb
Zaznamenáno
jchocholacek



Karma: 0
Příspěvků: 6


« Odpověď #5 : Říjen 07, 2013, 06:04:56 pm »

A nevyplatilo by se ti ukončit pracovní poměr a vrátit se do čr, tady nastoupit na mateřskou se vším všudy a bydlet dál s partnerem ve švýcarsku? Ono se snad od loňského roku dává nějaké prohlášení o pobytu na území čr, ale popravdě.... mi bylo řečeno, né teda přímo, to se nesmí...že to nikdo nezkontroluje


Au... radši no comment.
Zaznamenáno
Terka589



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #6 : Říjen 08, 2013, 01:53:59 am »

A nevyplatilo by se ti ukončit pracovní poměr a vrátit se do čr, tady nastoupit na mateřskou se vším všudy a bydlet dál s partnerem ve švýcarsku? Ono se snad od loňského roku dává nějaké prohlášení o pobytu na území čr, ale popravdě.... mi bylo řečeno, né teda přímo, to se nesmí...že to nikdo nezkontroluje


Au... radši no comment.


Nevím proč vychcanost čechů? Platím si veškeré pojištění v ČR a to kde utrácím své peníze, do toho nikomu nic není. Samozřejmě, pokud někdo pracuje ve švýcarsku a chce tam pracovat dál, tak proč ne, proč nevyužít to několikatýdenní volno a nevrátit se do práce. Ale když jsem legálně pojištěná v čr, dítě se tam i narodí, i tam část roku žiji, tak nechápu proč bych tu mateřskou v čr nemohla pobírat. Švýcary o nic neobírám. Jen tam utrácím své peníze a svým způsobem je snad jedno, kde ty peníze utratím ne? Nehledě na to, že ty náklady tam jsou podstatně vyšší. Ale přijde mi logičtější platit jedno bydlení než dvě a být spolu. Myslím, že je to každého svobodná volba.
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #7 : Říjen 08, 2013, 07:32:00 am »

jchocholacek:  Mrknutí

Terka589: Jenze jak Veronika psala, je tu s muzem a ma povoleni B, tudiz je nejspis vdana a tim padem kdyz ma povoleni musi si platit zdravotni pojisteni zde a i pro dite. Nakonec by z toho mohla mit jeste problemy byt nahlasena zde a nemit tu pojisteni. Od neceho jsou zakony, jak v CR tak v CH. Jak rikas prijde mi logictejsi platit jedno bydleni nez dve a byt spolu. Byt spolu na cerno ve Svajcu, to si myslim neni to prave ruzove, predevsim pro dite a jestli legalne, musis si platit pojisteni v CH a tim padem i AHV atd. Takze proc brat materskou v CR a obirat stat, ktery uz takhle houby ma a ruku na srdce, zenska dostane par franku mesicne s cim zde rohodne nemuze vyskakovat. Mrknutí
« Poslední změna: Říjen 08, 2013, 07:37:26 am od Aria86 » Zaznamenáno
Terka589



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #8 : Říjen 08, 2013, 07:57:32 am »

Samozřejmě, že s tím pojištěním souhlasím. Při pobytu v CH mít pojištění i tam, určitě pro dítě. Já jsem měla povolení s dodatkem že tam nemohu pracovat a stačilo si tedy platit pouze ZP. Jinak za ty roky sem od státu nic nedostala, platím si vše sama jako samoplátce. A to jestli se nacházím ve švýcarsku nebo francii je už asi každému jedno. Zákony respektuji, neudělala jsem nic, čím bych je porušila. Jenom říkám, co jsem se dozvěděla na úřadech, jak to udělat, když si v čr platím pojištění, ale fyzicky se nacházím na území jiného státu, třeba se to bude někomu hodit  Škleb. A nebo třeba taky ne  Co??? 
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Switzerland.cz © 2024


Zahnarzt München |