Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | USA
Basel - Basilej | Bern | Geneve- Ženeva | Lausanne | St.Gallen | Zürich - Curych
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Pracovní právo ve Švýcarsku  (Přečteno 39336 krát)
HonzaV



Karma: 1
Příspěvků: 18


« : Březen 29, 2014, 04:46:47 pm »

Oslovila mne jedna firma a nabídla mi práci ve Švýcarsku. Tak se chystám na pohovor, na základě studia tohoto fóra jsem spustil Lohnrechner a trochu mne překvapilo, že se tam vyplňuje délka pracovní doby. A tak bych se rád zeptal:
1. Jaká je délka pracovní doby ve Švýcarsku. Je snad běžné, že se individuálně dohaduje něco mezi 40 - 45 hodinami týdně?
2. Jak dlouhá je zkušební lhůta?
3. Kolik je dovolené?
4. Zatím nepředpokládám, že bych tam zůstal do smrti. A tak by mne zajímalo, jak se ukončuje pracovní poměr. Předpokládám, že podobně jako u nás, ale jak dlouhá je výpovědní lhůta?

Děkuji předem za odpovědi.
když to vyjde, budu se ptát dále.
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #1 : Březen 29, 2014, 08:47:45 pm »

ad 1/ Tydenni pracovni doba neni parametrem do vyjednavani, je pro danou pozici dana. Plny pracovni uvazek je typicky 40-42.5 hodin tydne, pauzy se jako prace nepocitaji a jsou povinne. O cem se mluvit da - a to jak pri pocatecnim vyjednavani, tak i pozdeji - je castecny uvazek, pomerne hodne lidi dela napr. na 80%, t.j. typicky 4 dni v tydnu. 

ad 2/ Zkusebni doba je trimesicni.

ad 3/ Dovolene je pro plny uvazek minimalne 22 dni (minimum ze zakona), pro castecny uvazek pak pro rata (pomerem). Casto je to tak, ze zamestnavatel s vetsi nezli 40-hodinovou prac. dobou dava par dni navic. Ja osobne mam tydenni prac. dobu 42 hodin a 25 dni dovolene. Prescasy se daji kompenzovat vybiranim volna.

ad 4/ Vypovedni doba je smluvni parameter, zakonne minimum je 1 mesic prvni rok, 2 mesice do 10 let a 3 mesice pote.
Zaznamenáno
HonzaV



Karma: 1
Příspěvků: 18


« Odpověď #2 : Březen 31, 2014, 08:03:04 am »

Děkuji za vyčerpávající odpověď.

Honza
Zaznamenáno
Aria86



Karma: 3
Příspěvků: 202


« Odpověď #3 : Březen 31, 2014, 11:11:22 am »



ad 2/ Zkusebni doba je trimesicni.

ad 3/ Dovolene je pro plny uvazek minimalne 22 dni (minimum ze zakona), pro castecny uvazek pak pro rata (pomerem). Casto je to tak, ze zamestnavatel s vetsi nezli 40-hodinovou prac. dobou dava par dni navic. Ja osobne mam tydenni prac. dobu 42 hodin a 25 dni dovolene. Prescasy se daji kompenzovat vybiranim volna.




Zkusebni doba je v OR dana mesic, maximalne vsak 3 mesice, muze ale uplne odpadnout. Delsi jak 3 mesice nesmi ale byt (vyjimka Lehrvertrag). (Art. 335b Abs. 1 OR)
Dovolena je ze zakona 4 tydny = 20 dni a ne 22. Vetsina firem ma ale 5 tydnu, 25 dni a kader ma vetsinou 6 tydnu, 30 dni. Zalezi ale na firme, mze byt vic, ale ne min jak 4 tydny. Lidi pod 20 maji zakone 5 tydnu. (Art. 329a Abs. 1 OR).  Spousta firem dava lidem nad 50 o pul tydne a nad 55 o cely tyden vic dovolene.
« Poslední změna: Březen 31, 2014, 11:24:56 am od Aria86 » Zaznamenáno
HonzaV



Karma: 1
Příspěvků: 18


« Odpověď #4 : Březen 31, 2014, 02:18:34 pm »

Děkuji za odpověď.

Co se vlastně skrývá pod slovem Kader? Jsou to vedoucí pracovníci, nebo je to ekvivalent našeho THP, nebo něco jiného?

Honza
Zaznamenáno
michalpp



Karma: 12
Příspěvků: 234


« Odpověď #5 : Duben 01, 2014, 06:04:37 am »

aria ma pravdu, s dovolenou, i ze zkusebkou, dekuji za upresneni. 

kader se preklada jako nizsi management. u meho momentalniho zamestnavatele jsou to ale i casto lide, kteri manazerskou (vedouci) funkci  nemaji.
Zaznamenáno
HonzaV



Karma: 1
Příspěvků: 18


« Odpověď #6 : Duben 01, 2014, 09:35:04 am »

Děkuji za odpovědi.

Ještě by mne zajímalo, jak je to při služební cestě (vnitrostátní/zahraniční). Předpokládám, že to bude podobné jako u nás, tj. firma platí jízdné, ubytování a nějaké diety.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Switzerland.cz © 2024


Zahnarzt München |