Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | USA
Basel - Basilej | Bern | Geneve- Ženeva | Lausanne | St.Gallen | Zürich - Curych
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Samoplátce zdravotního pojištění v Německu  (Přečteno 36451 krát)
davidov



Karma: 0
Příspěvků: 7


« : Březen 09, 2015, 10:35:19 pm »

Ahoj,
mám dotaz zda-li je možno platit si v Německu zdravotní pojištění určitou dobu sám(jako samoplátce).Zanedlouho mi končí pracovní smlouva a chtěl bych odjet na kratší dobu domů do Ostravy.Zdravotní pojištění bych si doplatil po tu dobu co nebudu v pracovním poměru tady v Německu.Nemáte s tímto případem někdo zkušenosti??Děkuji..
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #1 : Březen 10, 2015, 06:56:58 am »

Ano samozrejme. Da se dokonce predpokladat, ze pojistovna by si toho casem vsimla,nejpozdeji az by te nahlasil novy zamestnavatel, a vymahala by po tobe castku za nezaplacene obdobi zpetne - samozrejme vcetne poplatku za zpozdenou platbu. Zdravotni pojisteni obvykle jen tak ze dne na den nekonci.
Google na tahle hesla vyhodi vsechno mozne, co se te primo netyka - studenty, "Selbständig" - protoze tam jde o dlouhodobe situace. Takze nejlepsi podle me bude zavolat do pojistovny a zeptat se, jak to mas technicky vyresit, aby ti tam nevznikla mezera.
Zaznamenáno
Hair



Karma: -158
Příspěvků: 741



« Odpověď #2 : Březen 10, 2015, 10:03:01 am »

Jde to vyresit i tak, ze se normalne odhlasis z nemecke pojistovny a priihlasis se na dobu pobytu v Cechach k ceske zdravotni pojistovne.
Samozrejme zalezi na tom, jak dlouho chces v Cechach pobyvat, pokud by to byly tri tydny, tak je to nesmysl, ale pokud by slo treba o dva mesice a vic, tak se to asi vyplati. Jde o to, neprerusit zdravotni pojisteni v ramci EU, kde, resp. v ktere zemi, jsi pojisteny nehraje roli, nesmi tam byt prestavka.
Vse jde vyridit behem par dnu, aniz by clovek do zdravotni pojistovny nekam chodil. Dvakrat jsem toto jiz musela z rodinnych duvodu udelat a odjet do Cech kvuli rodicum.

Zde v Nemecku jsem zavolala na zdrav. pojistovnu, oznamila jim, kdy chci skoncit. Oni hned poslali mailem potvrzeni + ruzne "E" formulare. Zaroven jsem telefonicky oznamila ceske zdrav. pojistovne, odkdy u ni chci byt pojistena, zaslala jim nemeke podklady, opet mi vse potvrdili mailem, a prisla mi pote na ceskou adresu karticka zdrav. pojistovny (evropske zdravotni pojisteni).
To same zase obracenym zpusobem, kdyz jsem se znovu chtela prihlasit zpet k nemecke pojistovne. Zustalo mi i cislo, jen mne znovu zaradili mezi pojistence.
Podotykam, ze v zivote jsem zadnou pojistovnu ani jednou nenavstivila, ani nemam tuseni, kde maji pobocky Mrknutí, vse slo mailama, formulare naskenovane atd....
Takze velice pohodlne a pojistovny reagovaly rychle, v podstate obratem, jak v D, tak v CZ.

Takze takhle je mozne cestovat mezi zdravotnimi pojitovnami podle toho, kde clovek zrovny delsi dobu pobyva, neni s tim, dle mych zkusenosti, zadny problem.

Jako samoplatce se nyni plati v Cechach tusim neco kolem 1.200 korun mesicne.
Zaznamenáno
bjetka
Host
« Odpověď #3 : Březen 10, 2015, 10:39:30 am »

Kazdopadne to nelze menit prilis casto. Prinejmensim v CR. Mne pri odlaseni z VZP urednice kladla na srdce, abych si to dobre rozmyslela, protoze si pojisteni v CR muzu nahlasit zase az po 6 mesicich. V Nemecku se tahle buzerace vyjimecne ale asi nevede.
« Poslední změna: Březen 10, 2015, 10:53:09 am od bjetka » Zaznamenáno
jahoda2010



Karma: 11
Příspěvků: 1228



« Odpověď #4 : Březen 12, 2015, 08:50:08 pm »

inac samoplatca v Nemecku platí 150 eur za mesiac, co mi príde dost, takze by som hladala asi skor poistenie v Cesku na ten cas
Zaznamenáno
davidov



Karma: 0
Příspěvků: 7


« Odpověď #5 : Březen 13, 2015, 11:06:47 pm »

Děkuji za odpovědi.Zkusím zjsitit na AOK jak to vypadá a co se s tím dá dělat..
Zaznamenáno
Lukaso



Karma: -1
Příspěvků: 138


« Odpověď #6 : Březen 19, 2015, 09:56:36 am »

Opět nechápu přístup s VZP ohledně té lhůty 6 měsíců, co je to zase za nesmysl. Je to zase nějaké české specifikum jak to lidem otrávit? Těch 150 eur je fakt minimum?
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Switzerland.cz © 2024


Zahnarzt München |