Krajane.cz - Belgie | Británie | Francie | Irsko | Kanada | Lucembursko | Německo | Nizozemsko | Nový Zéland | Rakousko | Řecko | Španělsko | Švédsko | USA
Basel - Basilej | Bern | Geneve- Ženeva | Lausanne | St.Gallen | Zürich - Curych
Vítejte :) | Uživatel: Heslo: Pamatovat: | Zaregistrovat! | Heslo? | cz sk de en
 
Stran: [1]   Dolů
 
Autor Téma: Těhotenství a mateřská ve Švýcarsku  (Přečteno 31540 krát)
hanyzka



Karma: 2
Příspěvků: 27


« : Červenec 25, 2010, 04:39:43 pm »

Ahoj maminy žijící ve Švýcarsku,
hledám někoho, kdo by mi poradil se záležitostmi týkajícimi se těhotenství a vyplácení mateřské tady ve Švýcarsku.
Jsem tu zaměstnaná už rok a půl, mám povolení L a plánujeme s přítelem miminko. Nevím ale jak je to tady s doktory (do teď jsem žádného ani nepotřebovala), s placením prohlídek...a ani s tím, jak tady vlastně funguje mateřská, jak dlouho se vyplácí a kde se musím třeba nahlásit atd. Poradí mi někdo, co všechno je třeba si tu zařídit atd.... Díky za cenné rady...
Zaznamenáno
stouracek



Karma: 9
Příspěvků: 74


« Odpověď #1 : Červenec 25, 2010, 09:53:47 pm »

Nejake info najdes napr. tady: http://www.babycenter.ch/baby/familienleben/mutterschaftsentschaedigung/.
Po dobu 14 tydnu se plati 80% vydelku. Jinak uz mas potom narok jenom na Kinderzulagen min. 200 CHF/mes. (napr. kanton Zug plati 300 CHF).
Ohledne pojisteni koukni sem: http://www.inp-sh.ch/schwanger-krankenkasse.html
U normalniho tehotenstvi plati pojistovna (z Grundversicherung) vsechny prohlidky a porod 100%, leky a pomucky jenom cast (ty platis Selbstbehalt a Franchise). U rizikoveho tehotenstvi je to slozitejsi, tam se vztahuje Selbstbehalt a Franchise i na nektere prohlidky.
Jinak bez pojisteni to neni zadna levna sranda. Manzelka rodila v prosinci, mela tehotenskou cukrovku a faktury za prohlidky a leky zhruba 11 000 CHF, porod (cisar) v KSA (4 noci) stal 12 998 CHF. Nastesti vetsinu z toho platila pojistovna.
Zaznamenáno
stouracek



Karma: 9
Příspěvků: 74


« Odpověď #2 : Červenec 26, 2010, 07:07:10 pm »

Je svycarka, ale pokud tady hanyzka pracuje uz rok a pul a plati si AHV a zdravotni, tak splnuje podminky na vyplaceni Mutterschaftsentschädigung ... Jasne ze oproti CZ je to tady drsny. Ja uz od roku 2004 zivim celou rodinu, jedine co dostanem od statu jsou pridavky a sleva na zdrav. pojisteni ...
Zaznamenáno
jitalex



Karma: 0
Příspěvků: 3


« Odpověď #3 : Červenec 26, 2010, 08:09:59 pm »

Jsem Češka, povolení B, legálně jsem tu pracovala 3 roky a před rokem rodila. Pokud tady pracuješ legálně a platíš si Krankenkasse (což s povolením L stejně musíš), tak je to v pohodě. Krankenkasse platí skoro všechno. Účty za doktora jsou pálka, ale všechno dostaneš nazpátek (až na ty zmíněné Franchise, Selbstbehalt + nějaké léky jako vitamíny apod.). Mateřská je přesně 98 dnů (do toho se počítají i víkendy), počítáno ode dne porodu. Za tu dobu dostaneš 80% výdělku, některé firmy platí i 100%. Ve většině firem ti taky nabídnou další 3 měsíce neplacenou dovolenou, kdy můžeš zůstat ještě doma, ale pak se musíš vrátit nebo dát výpověď. V Čechách máš nárok na Porodné (13 000 Kč). Je to drsné, ale přežít se to rozhodně dá :-) v Čechách si toho za peníze z mateřské taky moc nepořídíš, spíš jde o ten luxus, že můžeš být s dítětem doma a máš někde do budoucnosti zajištěné místo.
Zaznamenáno
hanyzka



Karma: 2
Příspěvků: 27


« Odpověď #4 : Červenec 29, 2010, 06:12:56 pm »

Děkuju moc podrobnou informaci.
Zaznamenáno
Stran: [1]   Nahoru
 
 
Skočit na:  

Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.20 | SMF © 2013, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!

Impressum (Pravidla stránky) | Kontakt | Switzerland.cz © 2024


Zahnarzt München |